Efor Testi

Anne karnındaki bebeğin (fetüs) kalbinin EKO ile incelenmesi Fetal EKO olarak tanımlanmaktadır. Annenin karın duvarı üzerinden yapılır ve anne ya da fetüse herhangi bir zararı yoktur.

Fetal EKO ’nun gebeliğin 18-23. haftaları arasında yapılması önerilmektedir. Annenin diyabet veya fenilketonüri gibi kronik bir hastalığının olması, gebelikte bulaşıcı hastalık geçirmesi, gebelik sırasında radyasyon ya da ilaç almış olması, gebelik tarama testlerinin bozuk çıkması, gebelik sırasında fetüsü çevreleyen amniyon sıvısının normalden çok veya az olması (polihidramniyoz ya da oligohidramniyoz), annenin daha önceki gebeliklerinde problem yaşanması, ileri yaş gebeliği ve anne, baba veya kardeşlerde doğuştan kalp hastalığı ‘nın olması durumlarında Fetal EKO yapılması önerilmektedir.

Ayrıca fetüste, yapısal veya ritim bozukluğu şeklinde kalp problemi olduğunun düşünülmesi, kalp dışı organlarında yapısal bozuklukların olması, kromozom bozukluklarının gösterilmesi ve gelişme geriliği saptanması durumlarında da Fetal EKO yapılması uygun görülmektedir.